Zdrowa żywność i napoje

Kuracja antyoksydacyjno-odchudzająca z zieloną kawą

Kawa nie od dziś znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości – wypicie kilku filiżanek naparu dziennie ma nas chronić przed wieloma schorzeniami. Wszystko dzięki antyutleniającym właściwościom kawy. Idąc dalej tym tropem, zainteresowano się tą postacią kawy, która antyutleniaczy zawiera najwięcej – mowa o niepalonej kawie zielonej. Przedstawiana jest ona jako doskonały środek wspomagający odchudzanie, ale także prozdrowotny. Czy zielona kawa rzeczywiście powinna być na stałe włączona do naszej diety? A jeśli tak, to jakich korzyści dla zdrowia możemy się spodziewać?

kuracja z zieloną kawą

Jakie cenne składniki zawiera zielona kawa?

Aby rozważać, z czego wynikają unikatowe właściwości zielonej kawy, należy najpierw wyjaśnić, czym tak naprawdę jest zielona kawa. Są to dojrzewające lub dojrzałe ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi palenia. Efektem jest wyjątkowy, wyrazisty smak i – przede wszystkim – znacznie bogatszy skład odżywczy.

Niepalona kawa zielona nie jest poddawana długotrwałej obróbce cieplnej, co pozwala zachować moc cennych składników odżywczych, z których najważniejsze są bez wątpienia antyutleniacze. To one neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm, chroniąc komórki ciała przed degradacją, a DNA – przed mutacjami leżącymi u podstaw nowotworzenia. Szczególnie cennym antyutleniaczem zawartym w zielonej kawie jest kwas chlorogenowy, ale także kwas kawowy i ferulowy. Te związki fenolowe to jedne z najsilniej działających antyutleniaczy, zatem zielona kawa cechuje się bardzo wysokim potencjałem antyoksydacyjnym.

Udowodnione prozdrowotne działanie zielonej kawy sprowadza się m. in. do:

  • normalizacji poziomu glukozy we krwi, co zapobiegać może rozwojowi cukrzycy
  • działania protekcyjnego względem nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, piersi, jelita grubego, wątroby i płuc
  • ochrony układu nerwowego przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych
  • wspomagania pracy układu sercowo – naczyniowego
  • zapobieganiu otyłości i jej następstwom

Warto zatrzymać się na chwilę przy tej ostatniej właściwości kawy zielonej – bo to właśnie z korzystnego wpływu na odchudzanie zielona kawa znana jest najbardziej.

Zielona kawa na odchudzanie – czy to działa?

Zielona kawa, zarówno w postaci tradycyjnego naparu, jak i suplementów diety, polecana jest jako skuteczny środek na odchudzanie. Rzeczywiście – unikatowe połączenie kofeiny i kwasu chlorogenowego, występujące w zielonej kawie, normalizuje poziom glukozy we krwi. Przekłada się to na dłuższe uczucie sytości i brak niekontrolowanego apetytu, co znacząco ułatwia redukcję masy ciała. Ponadto kofeina działa lipolitycznie, spalając kwasy tłuszczowe zdeponowane w tkance tłuszczowej.

Odchudzające działanie kawy zielonej potwierdzone zostało wieloma testami na zwierzętach oraz nielicznymi badaniami na ludziach. Efekty były zauważalne – umiarkowane spożycie zielonej kawy przez ochotników skutkowało utratą około 2 kg masy ciała w przeciągu miesiąca. Dodatkowo – kawa zielona zawiera naprawdę sporo minerałów i witamin; stanowią one niemal 5% suchej masy. Dzięki temu zielona kawa zapobiega niedoborom witaminowo – mineralnym, tak częstym podczas odchudzania.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *