5 zasad skutecznej nauki. Jak efektywnie się uczyć?

Paulo Coelho powiedział kiedyś, że „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Leżąc na kanapie, wpatrując się w sufit nie zostaniemy nagle oświeceni. Nauka wymaga naszego zaangażowania, dyscypliny i otwartości umysłu.

Jak skutecznie się uczyć?

Powyższe pytanie zadaje sobie zapewne każdy student i każdy uczeń. Za sprawą „skutecznej nauki” możemy posiąść wiedzę znacznie szybciej. Skracamy tym samym ten względnie nieprzyjemny czas (zwykle traktujemy naukę jako obowiązek).

Sposobów na skuteczną naukę jest wiele. Napisano na ten temat nawet kilka książek. Czy jednak są one w stanie sprawić, że nauka będzie przychodziła łatwiej i szybciej? Poznaj pięć kluczowych zasad, które sprawią, że będziesz uczyć się szybciej i skuteczniej. Mało tego! Nauka stanie się dla Ciebie nieco przyjemniejsza.

5 zasad skutecznej nauki

Po pierwsze: spokojne, wyciszone miejsce
Proces nauki najlepiej przebiega w momencie, gdy nic nas nie rozprasza. Ciche „cztery kąty” to pierwszy krok do sukcesu. Na czas nauki należy wyłączyć radio, telewizję i inne urządzenia, które mogą nas w jakikolwiek sposób absorbować.

Zadbaj również o to, aby nikt w tym czasie Ci nie przeszkadzał. Umieść na drzwiach karteczkę „nie przeszkadzać”, doświetl pomieszczenie i maksymalnie skoncentruj się na nauce.

Po drugie: przygotuj swoje ciało
Czy wiesz, że nauka najlepiej przebiega wtedy, gdy nie odczuwamy żadnego dyskomfortu? Zadbaj o to, by Twój organizm był w możliwie dobrej kondycji fizycznej. Codzienna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą potrafi czynić cuda.

Pamiętaj również o tym, aby nigdy nie siadać do nauki z pustym żołądkiem. Przygotuj posiłek i napój – po to, aby wyeliminować wymówki „muszę coś zjeść” i „muszę się napić”.

Po trzecie: selekcja materiałów do przyswojenia
Proces nauki należy możliwie „zoptymalizować”. Często podejmujemy trudy nauki zbyt obszernego materiału. Świadomość, że nie zdążymy się wszystkiego nauczyć bywa demotywująca. Z tego też względu, sugerujemy, aby przed nauką przeprowadzić selekcję materiałów.

Ucz się tego, czego nie umiesz i co jest najważniejsze. Kiedy zrozumiesz podstawę – możesz dodatkowo uzupełniać wiedzę o przydatne szczegóły.

Selekcję materiału przeprowadzaj w oparciu o własną interpretację. Jeśli nie studiujesz prawa, czy medycyny – możesz swobodnie omijać część wiedzy o małym znaczeniu.

Po czwarte: ramy czasowe
Spoglądasz na stertę materiałów? Dopada Cię myśl, że „i tak nie dasz rady?”. To najgorsze, co może być – poddać się już na starcie. Jeśli Twoja motywacja nie ma charakteru wewnętrznego (nie wynika z naturalnej chęci do nauki) – ustal ramy czasowe w których będziesz podejmować naukę.

Pozwoli Ci to skoncentrować się i wykonać plan. Zadaniowe/Czasowe podejście do nauki pozwala poczuć satysfakcję – nawet wtedy, gdy mamy wątpliwości co do jej efektywności.

Po piąte: nagroda
Jeśli chcesz podchodzić do nauki w inny sposób, receptą może być ustalenie drobnych nagród za dobrze wykonaną pracę. Wymaga to samodyscypliny i zwyczajnej uczciwości wobec siebie.

Nagroda pełni rolę motywatora. Może mieć różny charakter, np. wyjście do kina, zakup ubrania czy też dłuższy odpoczynek.

Nie poddawaj się!

Częstym problemem osób podejmujących naukę jest tzw. słomiany zapał. Trudzimy się, ale jeśli nie widzimy szybkich i dobrych efektów – poddajemy się.

Pamiętaj: nawet najdłuższa podróż zaczyna się od małego kroku. Dlatego nie poddawaj się na starcie. Wszystko co robisz przyniesie pożądane efekty pod warunkiem, że będziesz wytrwały. Tyczy się to nie tylko nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *