Depilacja nóg – sposoby, defekty i prawidłowa pielęgnacja

Nogi to jedna z najczęściej depilowanych części ciała przez kobiety. Wszak, gładka delikatna skóra u nóg jest domeną atrakcyjności. Nogi depilowane są tylko i wyłącznie przez kobiety. Panowie robią to niezwykle rzadko, gdyż depilacja nóg przez mężczyzn uznawana jest za mało męską.

Jak depilować nogi?

Sposobów na usunięcie niechcianych włosów jest mnóstwo. Różni je cena, dostępność oraz skuteczność. Poniżej przedstawiamy trzy najbardziej powszechne rozwiązania.

Depilacja nóg laserem

Uznawana za najskuteczniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie. Nie ma w tym nic zaskakującego – depilacja laserowa, to gwarancja braku włosów przez kilka lat. Takiej wygody nie oferuje żadne inne rozwiązanie. Wszystko za sprawą technologii, która sprawia, że nie tylko usuwa się włosy, ale także komórki odpowiedzialne za wzrost. Wadą depilacji laserowej jest to, iż może być realizowana tylko przy włosach ciemnych. Wynika to z faktu, iż w procesie bardzo ważny udział ma melanina – naturalny barwnik włosa.

Depilacja nóg woskiem

Usuwanie włosów przy wykorzystaniu wosku to powszechne rozwiązanie, stosowane z powodzeniem na całym ciele. Metoda ta jest bardzo skuteczna i dosyć trwała, ale przy tym bywa bolesna (jeśli przeprowadza ją niedoświadczona osoba lub realizowana jest na bardzo wrażliwej skórze). Depilacja woskiem to zabieg, który można zrealizować zarówno w domu jak i gabinetach kosmetycznych. Polega na nałożeniu ciepłego wosku na skórę pokrytą włosami (o długości równej minimum 5 mm), a następnie zerwaniu zastygłego płatu wraz z włosami i cebulkami.

Golenie nóg

Usuwanie włosów przy użyciu golarki lub depilatora elektrycznego mimo, że najmniej trwałe – to bardzo powszechnie używane. Należy pamiętać, że stosując tę metodę depilacji włosy odrastają bardzo szybko i ze wzmożoną siłą. Ta forma depilacji realizowana musi być nawet 2-3 razy w tygodniu, gdyż efekt utrzymuje się naprawdę bardzo krótko. Zdecydowanie zalecamy wybór innych sposobów, które usuwają włosy wraz z cebulkami. Wszak, gwarantują one zdecydowanie trwalsze efekty. Niestety, golenie nóg w większości przypadków jest równoznaczne z pojawianiem się wyprysków . Występowanie zmian skórnych po goleniu jest zjawiskiem niezwykle powszechnym. Bardzo często dochodzi do zaczerwienienia skóry, podrażnienia oraz występowania pryszczy pod postacią niewielkich krostek.

Przyczyny występowania pryszczy po goleniu

Występowanie wyprysków po goleniu może być wywołane poprzez różne czynniki. Do tych, które pojawiają się najcześciej zaliczamy:

  • Nieodpowiednie kosmetyki – zły dobór preparatów do golenia (pianek, żelów). Wrażliwa skóra bardzo często reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem, a to świetne warunki do stworzenia stanu zapalnego i wystąpienia wyprysków.
  • Nieodpowiednia higiena – jeśli korzystasz z urządzeń wielokrotnego użytku musisz pamiętać o tym, by po każdorazowym goleniu dokładnie je zdezynfekować. Bakterie znajdujące się na ostrzach mogą dostawać się pod skórę (w otwarte pory) i powodować wystąpienie niechcianych defektów skórnych.
  • Złe odżywianie skóry – skóra mająca tendencje do przesuszania się powinna być odpowiednio nawilżana. W przypadku skóry przetłuszczającej się należy zadbać o znacznie częstsze przemywanie antybakteryjnym mydłem lub innym preparatem o takich właściwościach.
  • Nieodpowiednia dieta – pryszcze mają to do siebie, że mogą być wynikiem także złego odzywiania. Zbyt duża ilość ostrych przypraw i tłustych miejsc może powodować trądzik.
  • Zmiany hormonalne – pryszcze pojawiają się w każdym okresie kiedy zachodzą znaczne zmiany hormonalne w organizmie (menopauza, ciąża, okres dojrzewania).

Jak poradzić sobie z pryszczami po goleniu?

W pierwszej kolejności sugerujemy zastosować zmiany kosmetyków na znacznie delikatniejsze. Wybierać należy te, które przeznaczone są do cery wrażliwej. W przypadku wystąpienia silnego trądziku należy bezwzględnie skontaktować się z dermatologiem lub w przypadku podejrzeń zmian hormonalnych – endrokrynologiem. Pryszcze po goleniu można wyleczyć zarówno stosując kremy i maści dostępne w aptekach, tabletki, jak i domowe sposoby, takie jak chociażby: maseczka drożdżowa, maseczka miodowa, czy napary z czosnku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *