Jak wyeliminować chrapanie? Konsekwencje zdrowotne chrapania.

Chrapanie to przypadłość, która dotyka około 30% Polaków. Z czego większość stanowią dorośli mężczyźni (niemal 80%!). Jest uwarunkowana przez niedrożności w kanałach oddechowych. Jak się jej pozbyć? Co zrobić, by wyeliminować chrapanie?

Motywacja do wyeliminowania chrapania

Czy wiesz, że chrapanie może okazać się dolegliwością śmiertelną? To powinno stanowić dla Ciebie wystarczającą motywację do wyeliminowania tego problemu.

Chrapanie to główna przyczyna tzw. bezdechu sennego, czyli epizodycznego zatrzymania podczas snu. W czasie jednej nocy może dochodzić do nawet kilku tysięcy, kilkusekundowych przerw w oddychaniu, czego finałem może być udar mózgu, zawał serca lub nadciśnienie tętnicze.

Co więcej, chrapanie jest przyczyną: problemów z koncentracją, cyklicznych bólów głowy oraz bezustannego uczucia zmęczenia. Mało tego! W przypadku mężczyzn może stanowić główną przyczynę zaburzeń erekcji.

Czy nadal chcesz lekceważyć chrapanie? Mamy nadzieję, że powyższe konsekwencje chrapania są dla Ciebie dostatecznym motywatorem do pozbycia się tej z pozoru błahej dolegliwości.

Bezdech senny, a chrapanie

Chrapaniu bardzo często towarzyszy bezdech senny, czyli zaburzenia oddychania objawiające się kilkusekundowymi przerwami w wymianie tlenowej. Mogą one być niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu. Bezdech senny skutkować może bowiem: zawałem serca, niedotleniem czy udarem mózgu.

Inne konsekwencje zdrowotne chrapania
Chrapanie to defekt, który prowadzi nie tylko do zaburzeń w wymianie tlenowej. Skutkiem chrapania i bezdechu sennego mogą być również:

  • Problemy z erekcją

  • Problemy z koncentracją

  • Bezustanne uczucie zmęczenia

  • Nadmierna senność

  • Poranne bóle głowy

Co przyczynia się do występowania chrapania?

Chrapanie to przypadłość, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Zdecydowanie najczęściej defekt ten pojawia się na skutek zaburzeń w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych zaliczamy: krzywą przegrodę nosową, zwiotczenie mięśni gardła, opadający język oraz przerost migdałów.

Ponadto, chrapanie warunkowane jest przez prowadzenie niezdrowego trybu życia. Zła dieta i brak aktywności fizycznej doprowadza do otyłości. Ta z kolei jest jedną z głównych przyczyn ucisku szyjnego, który może warunkować występowanie tego defektu.

Chrapanie bardzo często jest również defektem idącym w parze z paleniem papierosów (zalegająca flegma w kanałach oddechowych) oraz piciem alkoholu przed snem (wiotczenie mięśni gardła).

Jak pozbyć się chrapania?

Chrapanie to dolegliwość, którą można wyeliminować różnymi metodami. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę. Wszak, od niej zależy dalszy tok leczenia.

Najpopularniejszą formą leczenia chrapania jest stosowanie tzw. aparatów na chrapanie. To urządzenia, których zadaniem jest zwiększanie ciśnienia wprowadzanego tlenu do układu oddechowego, co pozwala eliminować niedrożności. Niestety wygoda stosowania tych urządzeń pozostawia wiele do życzenia.

Innym rozwiązaniem są zabiegi chirurgiczne. Realizuje się je w momencie zdiagnozowania niedrożności wynikających z nieprawidłowości w budowie migdałów, podniebienia, gardła oraz przegrody nosowej. Najczęściej wykonywanymi zabiegami jest snoreplastyka i septoplastyka.

Skuteczne okazują się również leki na chrapanie w postaci tabletek oraz specjalnych spray’ów do nosa. Środki tego typu potrafią udrożnić kanały oddechowego. Recenzję preparatu tego typu znajdą Państwo na tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *