Czy ostropest plamisty działa na odchudzanie?

Wspiera trawienie i pracę wątroby. Działa moczopędnie i żółciopędnie. Ta niepozorna roślina spotykana na łąkach wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Sprawdź, jak stosować ostropest plamisty na odchudzanie!

Ostropest plamisty to niepozornie wyglądająca roślina z rodziny astrowatych. Powszechnie spotykana na łąkach, nieraz mylona jest z cieszącym się złą sławą ostem. Rzeczywiście – z wyglądu rośliny te są podobne: mają fioletowe kwiaty i kłujące liście. Okazuje się, iż właściwości ostropestu znane są medycynie ludowej już od setek lat.

Właściwości zdrowotne ostropestu plamistego

Owoce ostropestu są bardzo bogate w cenne składniki. Zawierają m.in. kilka substancji o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Poza tym działają żółciopędnie, moczopędnie, przeciwzapalnie i spazmolitycznie. Znany jest ich dobroczynny wpływ na układ trawienny. Ostropest plamisty przyspiesza regenerację wątroby. Działa też odtruwająco. Co ciekawe, roślinę tę wykorzystuje się w leczeniu osób, które zmagają się z alkoholową chorobą wątroby lub zatruły się muchomorem sromotnikowym.

Ostropest plamisty zawiera m.in. olejki eteryczny i gorycze, sterole roślinne, witaminę E, a także olej bogaty w kwas linowy, oleinowy i palmitynowy. Dzięki zawartości steroli roślina ta pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz działa ochronnie na serce.

Ostropest plamisty na odchudzanie

Okazuje się też, iż ostropest plamisty jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Wszystko dzięki dobroczynnemu działaniu na układ trawienny – związki zawarte w tej roślinie przyśpieszają trawienie pokarmów i spalanie kalorii. Z kolei dzięki właściwościom moczopędnym pomaga ona usunąć nadmiar wody z organizmu. W ten sposób wspiera pozbywanie się męczącej opuchlizny i cellulitu. Wraz z moczem usuwane są też szkodliwe toksyny, które zatruwają organizm, odbierają energię i pogarszają wygląd.

Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ ostropestu plamistego na nerki i wątrobę. Prawidłowa praca tych dwóch organów odgrywa ważną rolę w utrzymaniu atrakcyjnej sylwetki. A to jeszcze nie wszystko! Związki zawarte w tej niepozornej roślinie pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Dzięki temu zapobiegają cukrzycy i innym chorobom metabolicznym.

Jak stosować ostropest plamisty na odchudzanie

Ostropest plamisty dostępny jest w formie olejów, herbatek, a także suplementów diety. To dość szerokie spektrum, które każdemu pozwala znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i preferencji.

Olej z ostropestu od lat stosowany jest jako środek na różnego rodzaju dolegliwości. Doskonale wspiera też odchudzanie. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Aby uzyskać optymalny efekt spalania tkanki tłuszczowej, pij 2 łyżki oleju z ostropestu dziennie. Zewnętrznie bywa stosowany w celu przyspieszenia gojenia ran i oparzeń oraz leczenia stanów zapalnych. Olej z ostropestu poprawia wygląd skóry – rozjaśnia przebarwienia, wzmacnia ją oraz spowalnia procesy starzenia. Z powodzeniem może być stosowany na cellulit czy rozstępy.

Napar z ostropestu plamistego na odchudzanie pij raz lub dwa razy dziennie. Dostępny jest w formie gotowych herbatek. Ciekawą alternatywą jest też samodzielne przygotowanie bazy do naparu poprzez zmielenie owoców, np. w młynku do kawy.

Ostropest plamisty na odchudzanie w formie suplementów diety to najprostsza do stosowania forma tej rośliny. Jeśli się na nią zdecydujesz, wybierz produkt zawierający wyłącznie naturalne składniki ze sprawdzonych źródeł. Trzymaj się dawkowania podanego w ulotce lub na opakowaniu. Pamiętaj przy tym, iż nie jest to cudowny lek na utratę zbędnych kilogramów. Oleje, napary i suplementy z ostropestu wspomagają odchudzanie. Jednak jego efektywność zależna jest od ogólnej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.

Przeciwwskazania

Mimo iż ostropest plamisty jest rośliną w pełni naturalną, niektóre osoby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jego stosowania. Dotyczy to m.in. pacjentów przyjmujących metronidazol lub indinavir, ze względu na właściwości hamujące działanie pewnych enzymów, jakie wykazuje ostropest. Niewskazane jest też picie czy przyjmowanie wyciągu przez osoby do 12. roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Ostropest plamisty to wyjątkowa roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Warto już dziś wypróbować ją – nie tylko na odchudzanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *