Kuracja cytrynowa: czy dieta cytrynowa jest skuteczna?

Dieta cytrynowa stosuje się ją również w łagodzeniu objawów chorób wątroby i chorób nerwowych.

Kuracja cytrynowa – co to takiego?

Kuracja cytrynowa to jadłospis wzbogacony świeżą cytryną z cienką skórką. Od razu po wyciśnięciu należy wypić sok z cytryny, gdyż jego właściwości mogą zostać utracone pod wpływem tlenu znajdującego się w powietrzu. Sok z cytryny w środowisku wewnętrznym podlega alkalizacji, dlatego też błędne jest myślenie, że może doprowadzić do zakwaszenia organizmu.

Kuracja cytrynowa: profilaktyka i leczenie

Kuracja cytrynowa z powodzeniem może być stosowana jako forma leczenia oraz profilaktyki. W tych dwóch przypadkach założenia kuracji nieco się od siebie różnią. Poniżej przedstawiamy zalecenia.

Profilaktyczna kuracja cytrynowa

Kuracja profilaktyczna trwa 10 dni. W tym czasie, jednostka ma na zadaniu przyjąć świeży sok z 30 cytryn. W każdym dniu, ilość spożywanego soku jest zróżnicowana.

Dzień 1 i dzień 101 cytryna
Dzień 2 i dzień 92 cytryny
Dzień 3 i dzień 83 cytryny
Dzień 4 i dzień 74 cytryny
Dzień 5 i dzień 65 cytryn

Lecznicza kuracja cytrynowa

Kuracja lecznicza trwa 12 dni. W tym czasie, jednostka ma na zadaniu przyjąć świeży sok z aż 200 cytryn.W każdym dniu ilość spożywanego soku jest zróżnicowana.

Dzień 1 i dzień 125 cytryn
Dzień 2 i dzień 1110 cytryn
Dzień 3 i dzień 1015 cytryn
Dzień 4 i dzień 920 cytryn
Dzień 5 i dzień 6,7,825 cytryn

Podczas kuracji cytrynowej rzadko kiedy występują jakiekolwiek skutki ubocznej. Jeśli jednak organizm reagowałby w sposób niestandardowy – np. Problemy z wypróżnianiem, należy zaprzestać kuracji leczniczej i kontynuować kurację profilaktyczną, celem przyzwyczajenia się żołądka do soku z cytryny. Sok z cytryny musi być wypijany od razu, nie powinien być rozcieńczany i słodzony.

Bezpieczeństwo stosowania diety cytrynowej

Stosowanie diety cytrynowej może wywoływać przeróżne skutki uboczne, co jest bezpośrednio uwarunkowane przez ilość soku cytrynowego dostarczanego do organizmu. Zwykle, dieta cytrynowa powoduje następujące reakcje niepożądane:

  • biegunki

  • zatwardzenie

  • ból żołądka

W przypadku pojawienia sie jakiekolwiek defektu, zaleca się natychmiastowe przerwanie kuracji cytrynowej. – informują eksperci z serwisu DbamOZdrowie.org.

Jeśli w przyszłości będziemy pragnęli wznowić dietę cytrynową – niezbędna jest konsultacja ze specjalistą – lekarzem i/lub dietetykiem.

Jakie efekty daje kuracja cytrynowa?

Ogromna popularność kuracji cytrynowej sprawia, że ochoczo sięgamy po to rozwiązanie dietetyczne. Czy aby słusznie? Czy efekty stosowania diety cytrynowej są współmierne? Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę opinie na temat kuracji cytrynowej, trudno spodziewać się efektu „wow”.  O ile jeszcze kilkanaście lat temu kuracja cytrynowa mogła zachwycać, o tyle aktualnie mamy dostęp do wielu alternatyw, które nie dość, że są wygodniejsze, to na dodatek nie powodują absolutnie żadnych skutków ubocznych.

Czy warto stosować dietę cytrynową?

Niewątpliwie, dieta cytrynowa to rozwiązanie, które warto wziąć pod rozwagę. Nie mniej, nie zawsze będzie ona wskazana. Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj kuracji, warto poznać rozwiązania alternatywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *